News

Wimbledon order of play for Day 10 as Taylor Fritz looks to reach semi-finals


Taylor Fritz of the United States celebrates during his match against Alexander Zverev

Taylor Fritz eliminated Alexander Zverev in the last 16 on Monday (Picture: Getty)

Day 10 of the Wimbledon Championships is here with Taylor Fritz in quarter-final action, here’s the full order of play for today (Wednesday, July 10).

Novak Djokovic, who slammed the Wimbledon crowd for ‘disrespecting’ him in his last match, was originally set for an awkward return to Centre Court.

He was due to face Alex de Minaur in the last eight but it was cancelled due to the Australian’s injury which handed the Serbian a walkover to the semi-finals.

Elena Rybakina, arguably the favourite for the women’s title, plays Elina Svitolina in the first match of the day on Centre Court at 1.30pm and the schedule for the day has changed with two doubles matches now taking place after that.

There may be emotional in the Rybakina v Svitolina match with the latter breaking down in tears after her last victory, following Russia’s attack on a Ukrainian children’s hospital.

Over on the No.1 Court, Jelena Ostapenko faces a quarter-final showdown with Barbora Krejcikova before ‘cheeky’ Fritz locks horns with Lorenzo Musetti.

But those are not the only matches at the All England Club on Wednesday – here’s the full order of play and schedule for the 10th day of the 2024 Championships.

Who is playing at Wimbledon today? Full Order and schedule for Day 9

Elena Rybakina is arguably now the favourite for the women’s title (Picture: Getty)

American Taylor Fritz was labelled ‘cheeky’ earlier in the tournament (Picture: Getty)

Centre Court – 1.30pm start

Elena Rybakina (KAZ) [4] vs Elina Svitolina (UKR) [21]

Mixed Doubles – Second Round: Jan Zielinski (POL) / Su-Wei Hsieh (TPE) [7] v Joe Salisbury (GBR) / Heather Watson (GBR)

Ladies’ Invitation Doubles – Round Robin: Ashleigh Barty (AUS) / Casey Dellacqua (AUS) v Andrea Petkovic (GER) / Magdalena Rybarikova (SVK)

No.1 Court – 1pm start

Jelena Ostapenko (LAT) [13] vs Barbora Krejcikova (CZE) [31]

Lorenzo Musetti (ITA) [25] vs Taylor Fritz (USA) [13]

Match TBA

No.2 Court – 11am start

Ladies’ Doubles – Quarter-Finals: Su-Wei Hsieh (TPE) / Elise Mertens (BEL) [1] v Coco Gauff (USA) / Jessica Pegula (USA) [11]

Mixed Doubles – Second Round: Rajeev Ram (USA) / Katie Volynets (USA) v Marcus Willis (GBR) / Alicia Barnett (GBR)

Ladies’ Doubles – Quarter-Finals: Katerina Siniakova (CZE) / Taylor Townsend (USA) [4] v Lyudmyla Kichenok (UKR) / Jelena Ostapenko (LAT) [9]

No.3 Court – 11am start

Ladies’ Doubles – Quarter-Finals: Caroline Dolehide (USA) / Desirae Krawczyk (USA) [7] v Timea Babos (HUN) / Nadiia Kichenok (UKR)

Not Before: 12:30pm Gentlemen’s Doubles – Quarter-Finals: Marcel Granollers (ESP) / Horacio Zeballos (ARG) [1] v Kevin Krawietz (GER) / Tim Puetz (GER) [8]

Ladies’ Doubles – Quarter-Finals: Barbora Krejcikova (CZE) / Laura Siegemund (GER) [8] v Gabriela Dabrowski (CAN) / Erin Routliffe (NZL) [2]

Not before 5:00pm Mixed Invitation Doubles – Round Robin: Greg Rusedski (GBR) / Iva Majoli (CRO) v Mark Woodforde (AUS) / Dominika Cibulkova (SVK)

Court 4 – 10.30am start

Boys’ Singles – Second Round: Jangjun Kim (KOR) [9] v Charlie Robertson (GBR)

Boys’ Singles – Second …read more

Source:: Metro

      

(Visited 5 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *